تاریخچه بسیج دانشجویی

لطفا درباره تاريخچه « بسيج دانشجويي دانشگاه ها»توضيح دهيد.

بسيج دانشجويي طي پيامي از سوي حضرت امام (ره) به مناسبت دهمين سالگرد تشکيل بسيج مستضعفين در آذرماه ۱۳۶۷ تأسيس گرديد . ايشان وظايف عمده بسيج دانشجويي را دفاع از اسلام و انقلاب اسلامي و ارائه چهارچوب هاي اسلام ناب محمدي (ص)بيان داشتند که در واقع با اين پيام مي توان به فلسفه وجودي و هدف بسيج دانشجويي پي برد . حضرت امام (ره) در اين پيام ضمن درخواست دفاع از انقلاب و اسلام در مراكز دانشگاهي و حوزوي، خواستار پاسداري از اصول تغييرناپذير « نه شرقي و نه غربي » شدند و ضمن دعوت به اتحاد و يگانگي حوزه و دانشگاه چشم انداز ايجاد حكومت بزرگ اسلامي و فتح جهان توسط اسلام را فراروي مشتاقان و رهروان اسلام ناب محمدي(ص) قرار دادند .

به دنبال اين پيام ، استفساري از سوي جانشين وقت فرماندهي كل قوا از دفتر حضرت امام خميني(ره)به عمل آمده كه حضرت امام(ره) معين نمايند كه متولي اداره بسيج دانشجو و طلبه چه ارگاني باشد؟ و مرحوم حجت الاسلام سيداحمد خميني در مورخه ۱۲/۱۰/۱۳۶۷ نظر بنيانگذار انقلاب اسلامي را به شرح ذيل پي نوشت نمودند : «حضرت امام(ره) فرمودند: تشكيل بسيج دانشجو و طلبه به عهده بسيج مستضعفين سپاه پاسداران است.»

در آذرماه ۱۳۶۸ از محضر مقام معظم رهبري پيرامون بسيج دانشجويي استعلام گرديد و معظم له فرمودند: «با بسيج دانشجويي موافقم و آن را لازم و ضروري مي دانم.» و با رهنمودهاي خويش بر محوريت دانشجويان به عنوان متوليان امر بسيج دانشجويي تأكيد نمودند.

پس از آن شوراي عالي انقلاب فرهنگي اصول كلي طرح نحوه تأسيس بسيج دانشجويي را تصويب نمود. لذا پس از تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سيزدهم ديماه ۱۳۶۹ مركز بسيج دانشجويي تهران تأسيس شد و مسئوليت تشكيل دفاتر بسيج را در دانشگاهها عهده دار گرديد. با شكل گيري قانوني بسيج دانشجويي در دانشگاهها براساس توان بالاي متكي بر ايمان دانشجويان بسيجي، بسيج دانشجويي به سرعت در اين محيط مقدس تشكيل و گسترش يافت. و بدين سان فرزندان خميني كبير(ره) كه افتخار بسيجي بودن آن پيرسفر كرده را براي خود موهبتي بزرگ مي شمردند، آغازگر حركت بنياديني شدند كه رسالت آن از سوي بنيانگذار جمهوري اسلامي و نويد دهنده فتح سنگرهاي كليدي جهان اسلام توسط اسلام ناب محمدي(ص) به عهده ايشان نهاده شده بود. راهي كه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي) نيز بر تداوم آن تأكيد نموده و مهر تأييد زدند از اين رو به منظور تحقق آرمانها و ارزشهاي انقلاب اسلامي و ضرورت تسريع در حركت اسلامي كردن دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و نيز اشاعه تفكر بسيجي به ويژه از سال ۱۳۷۴ به بعد موافقت نامه هايي بين نيروي مقاومت بسيج با وزارت فرهنگ و آموزش عالي در مورخه ۷۵٫۷٫۱۳، دانشگاه آزاد اسلامي در مورخه ۷۶٫۱٫۲۵ و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در تاريخ ۷۶٫۴٫۱۷ به امضا رسيد كه طرفين در آن نسبت به تقويت و گسترش فعاليتهاي بسيج دانشجويي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي تصريح كرده و جهت تحقق آن اعلام آمادگي نمودند. پس از طي دوره اوليه ايجادي و رشد سخت افزاري در بسيج دانشجويي، همت دانشجويان بسيجي علاوه بر توسعه كمي معطوف به افزايش هرچه بيشتر كيفيت و تحول نرم افزاري گرديد. در سال ۱۳۷۶ جمعي از دانشجويان بسيجي دانشگاه تهران توفيق ديدار با مقام معظم رهبري را كسب نموده و ضمن بيان بينش ها، نگرش ها و روشهاي خود دغدغه هاي خويش را معروض داشتند. رهبر معظم انقلاب در اين ديدار صميمي و معنوي فرمايشات بسيار مهمي را بيان فرمودند كه سرآغاز تحولي بنيادين در بسيج دانشجويي به ويژه در عرصه هاي فرهنگي و سياسي گرديد.

لذا بسيج دانشجويي روز به روز بر كميت و كيفيتش افزوده مي گرديد و اقبال عمومي دانشجويان و اخلاص و منطق عمل آنها، راه را براي خدمتگزاري بيشتر مي گشود. در سال ۱۳۷۷ به منظور نهادينه شدن تشكيل، تقويت و توسعه بسيج دانشجويي طرحي از سوي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مطرح گرديد كه پس از بحث و بررسي و انجام كارشناسي لازم، در جلسه علني روز يكشنبه مورخ ۷۷٫۹٫۲۲ مجلس شوراي اسلامي با اكثريت مطلق آرا و بدون هيچ مخالفي تصويب شد و سپس به تأييد شوراي نگهبان رسيد.اين مصوبه در مورخ ۷۷٫۹٫۲۸ طي نامه شماره .۲۷۷۳ق توسط رئيس مجلس شوراي اسلامي به اطلاع رئيس جمهوري اسلامي ايران رسيده است و رئيس جمهوري اسلامي نيز طي نامه شماره ۶۲۸۱۴ به تاريخ ۷۷٫۱۰٫۶ آن را به وزارتخانه هاي ذيربط ابلاغ فرمودند.

سال ۱۳۷۹ يكي ديگر از سرفصل هاي تحولي بسيج دانشجويي آغاز شد، در اين سال شركت كنندگان در نهمين نشست سالانه بسيج دانشجويي سراسر كشور توفيق ديدار با مقام معظم رهبري را يافته و ضمن بيان ديدگاههاي خويش، به استماع سخنان گهربار ايشان شامل رهنمودها و تأييد رويكردهاي اعلام شده بسيج دانشجويي نايل آمدند.

از اواخر همان سال فعاليتهاي جدي مبتني بر رويكرد آينده نگر و استراتژيك آغاز شد كه بحمدالله منجر به تغييرات بينشي، نگرشي، روشي و ساختاري در اين تشكل گرديد.

جلوه هاي اين تحول وجود بالغ بر دو هزار و پانصد دفتر بسيج دانشجويي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشور بوده كه به فضل الهي با گذشت زمان برانسجام، اثربخشي و پويايي آن در راستاي نقش آفريني شايسته در عرصه هاي دانشگاه، اجتماع و فراي مرزهاي جغرافيايي در ابعاد اعتقادي، فرهنگي، علمي، سياسي، ورزشي، صنفي و آمادگيهاي دفاعي مي باشد. (برگرفته از روزنامه کيهان )

مقام معظم رهبري برخي ويژگي هاي بسيج دانشجويي را چنين بيان مي فرمايند:

«بسيج دانشجويي در عين آنکه يک تشکل نظم يافته و برخوردار از سازماندهي است نه در جناحهاي سياسي هضم و حل مي شود و نه خود را رقيب سازمانهاي دانشجويي متعارف مي شناسد .هر دانشجويي با هر سليقه سياسي اگر پايبند به ارزشهاي انقلاب و آماده حضور در عرصه مبارزه فرهنگي و سياسي با استکبار و ايادي آشکار و نقابدار آن است، مي تواند در خيل بسيجيان دانشگاه و عضوي از بسيج دانشجويي باشد.»

جهت دانلود فایل PDF روی آنها کلیک نمایید .

 آئین نامه بسیج دانشجویی مورخ ۱۳۷۹

پیام امام خمینی تشکیل بسیج دانشجو و طلبه

نسخه اصلاح شده آيين‌نامه اجرايي قانون تشکيل، تقويت و توسعه بسيج دانشجويي سال ۷۹